Historia

Harlem 2019

Harlem – olsztyńska grupa rockowa, założona w 1993 roku przez gitarzystę Krzysztofa Jaworskiego, wokalistę Ryszarda Wolbacha, perkusistę Jarosława Zdankiewicza oraz basistę Wiesława Sałatę, którego w niedługim czasie zastąpił Stanisław Czeczot.

Dorobek zespołu stanowi dziewięć płyt oraz setki koncertów zagranych na największych polskich scenach m.in. w Operze Leśnej w Sopocie, na Przystanku Woodstock w Żarach, Seven Festival w Węgorzewie, Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, Olsztyńskich Nocach Bluesowych, Festiwalu Ryszarda Riedla w Tychach i Chorzowie, na stadionach Gwardii, Legii, Śląskim, w Filharmonii Bałtyckiej i Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej oraz Rockblu Przywidz Festiwal. Obecny skład w zakładce zespół.

Mazurski Cud
Mazurski Cud

W 2010r. Harlem zainicjował wyjątkowy projekt artystycznego wsparcia kampanii promującej głosowanie na Mazury – finalistę światowego plebiscytu na 7 Nowych Cudów Natury, którego finał odbył się 11 listopada 2011 r. Do nagrania specjalnie napisanego utworu „Mazurski Cud” muzycy Harlemu zaprosili swoich przyjaciół – Artystów reprezentujących często bardzo odmienne gatunki muzyczne i związanych z regionem Krainy Wielkich Jezior. W nagraniu tego swoistego hymnu Mazur udział wzięli: Harlem, Janusz Panasewicz, Ryszard Rynkowski, Krzysztof Daukszewicz, Norbi, Wojtek „Łozo” Łozowski (Afromental), Piotr „Peter” Wiwczarek (Vader), Paweł „Drak” Grzegorczyk (Hunter), Tomasz Szymuś, Marcin Rumiński (Shannon), Paweł Ejzenberg, Czerwony Tulipan, Zespół Wokalny ’ProForma’ pod dyrekcją Marcina Wawruka i Olsztyński Chór Kameralny ’Collegium Musicum’ pod dyrekcją Janusza Wilińskiego.

Zespół angażuje się również w akcje charytatywne takie jak Szlachetna Paczka, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, czy Fundacja życie na petardzie – zbieranie funduszy na walkę z rakiem mózgu.

Harlem 2012
Harlem 2017

O klasie i ugruntowanej pozycji Harlemu na polskim rynku muzycznym świadczą liczne zaproszenia na najważniejsze festiwale oraz publikacje w renomowanych magazynach branżowych.Zespół wspólnie wykonywał utwory m.in. z: grupami Dżem, Bracia, Edytą Geppert, Hevią, Tadeuszem Nalepą, zespołem Trebunie Tutki,Januszem Radkiem, Jerzym Styczyńskim, Piotrem Cugowskim, Maciejem Balcarem i Arturem Gadowskim.Występował na jednej scenie m.in. z Deep Purple, Strangelove, Porcupine Tree, Smokie, Slade. Harlem ma na koncie kilkanaście teledysków i 6 studyjnych albumów: Lustra, Bezsenne noce, Amulet, TEN Harlem,Niebo nade mną i Przebudzenie, w nagraniu których gościnnie udział wzięli m.in. tacy artyści, jak: Dean Bowman (voc. John Scofield Band), Krzysztof Cugowski (Budka Suflera), Maciek Balcar (Dżem), Grażyna Łobaszewska, Piotr Cugowski (Bracia), Jerzy Styczyński (Dżem), Tomasz Szymuś, Grzech Piotrowski. W 2008 roku z grupą rozstał się wokalista Ryszard Wolbach. Jego miejsce na krótko zajął Jacek Dewódzki, a od wiosny 2010 roku za mikrofonem stoi Jakub Weigel.

Rockblu Przywidz Festiwal fot.L.Biernacki
Korzenie Rocka

W 2008 roku z zespołem rozstał się Rysiek Wolbach. Jego miejsce na krótko zajął Jacek Dewódzki, ale od wiosny 2010 roku za mikrofonem stanął charyzmatyczny Kuba 'Qbek’ Weigel z Łodzi, z którym Harlem nagrał nowy materiał. Pierwszym zarejestrowanym z jego udziałem utworem był okazjonalny singiel i teledysk „Mamo, nasza mamo” z repertuaru Niebiesko-Czarnych.
W styczniu 2011 z powodów osobistych swoją działalność w grupie zawiesił Jarosław Zdankiewicz. Od tej chwili za bębnami Harlemu zasiada Dominik Jędrzejczyk.
Od listopada 2010r. do końca sezonu 2011 zespół zasilał dodatkowy wokalista i gitarzysta – Marcin Czyżewski.

W 2016 roku zespół zagrał na Rockblu Przywidz Festiwal i został umieszczony w panteonie gwiazd Korzenie Rocka na Bulwarze Zespołu Czerwone Gitary w Przywidzu.